לוגו  

main fish

מוצרים מומלצים לדגי נוי

תפריט מאמרים


 

הפחם הפעיל נקרא גם פחמן פעיל, הוא מעובד בצורה כזו שהעניקה לו המון נקבוביות וכך נוצר לו שטח פנים גדול. הפחם הפעיל משמש לספיחת חומרים כימים מהאויר ומהמים, את שטח הפנים שלו מודדים לפי מטר מרובע או בקיצור מ״ר, כך שבכל גרם של פחם פעיל יש לנו בין 300 ל-2,000 שטח מ"ר תלוי באיכות הפחם.

 

בדרך כלל הפחם הפעיל מופק מעץ, אך ניתן להפיקו גם באמצעות קליפות קוקוס, חרצני זיתים, כבול, לגניט ובטומני.
כאשר כל חברה מפיקה את הפחם מחומר אחר ולכן חלק מהפחמים הם איכותיים ואחרים פחות. בפחם הפעיל אנו משתמשים לדברים רבים כמו: טיהור גזים, ספיחת חומרים מזוהמים, טיהור מים, טיהור מי שפכים, מסכות גז, מסכות לסינון אויר, מסכות אב״כ ועוד .

 

הפחם הפעיל מושך אליו חומרים כימיים בעזרת כוחות חשמליים כמעט לא מורגשים המושכים מולקולות ויונים אחת לשניה ונספחות בתוך הפחם. באקווריום הביתי הפחם פעיל סופח כלור, כלוראמין, טנין (צבע - המופרש בעיקר מהגזעים ושורשים) ופנולים (חומרים אורגנים בעלי ריח לא נעים). כאשר אנו מכניסים את הפחם הפעיל לפילטר או לסאמפ המים עוברים דרך הפחם הפעיל המולקולות והיונים נמשכים לפחם ונספחים וכך בעצם אנחנו נהנים ממים צלולים וללא ריח רע.

 

חשוב לזכור כי יש הגבלה וצריך לבדוק על אריזת הפחם כמה ליטר אנו צריכים לפי נפח המים באקווריום וכמו כן כל כמה זמן יש להחליף את הפחם הפעיל. אם זאת מומלץ לא להכניס לאקווריום ולפילטר מוצרים לא מוכרים בדוקים וידועים בקרב חובבים.

 

כמה נקודות להדגשה:

* יש מגדלים האומרים שניתן להימנע מהחלפות מים כאשר משתמשים בפחם פעיל - כמובן שאין שום הוכחה שהפחם הפעיל סופח באופן וודאי את הניטראט וגם המגדלים שאמרו זאת לא הוכיחו דבר.

* יש האומרים שניתן להשתמש באותו הפחם פעם אחרי פעם ולא להחליפו, לשטוף במי ברז לייבש בשמש ולהשתמש שוב - גם במקרה הזה אין הוכחות.

* הפחם הפעיל יכול לעשות עבודה טובה בספיחה של תרופות וריח רע (לא רק באקווריום) וכמובן להצליל מים באקווריום אך אל תצפו שהוא ינקה את המים, ירפא דג חולה וכדומה, כמו כן בזמן הכנסת תרופה חשוב להוציא את הפחם הפעיל ולהחזירו בסיום המחלה.

* יש חברות הרושמות על הפחם כי הוא סופח אמוניה, ניטריט וניטראט - אין הוכחה שאכן הוא עושה זאת.

* פחם פעיל באקווריום צמחיה - יש חובבים שאומרים שהפחם סופח ברזל, יונים, ויחידות קורט נוספים שהם בעצם המזון של הצמחים מה שפוגע בגדילתם.
אך נצפו מעט אקווריומים שמשתמשים בפחם פעיל באקווריום צמחיה ולא היתה שום השפעה רעה על הצמחים.
גם כאן אין הוכחה לכך.

 


ובשורה התחתונה האם הפחם הפעיל הוא חובה? התשובה היא חד משמעית לא! הפחם אינו חובה!

האם מומלץ או רצוי? זה תלוי בך, אם חשוב לך מים צלולים, אם חשוב לך שהריח שיצא מהמים יהיה נעים. אמליץ לך לנסות לרכוש פחם פעיל.

מתי השימוש הפחם פעיל הוא מומלץ? כאשר אנחנו משתמשים בתרופה ולא מעוניינים להתעסק כל יומיים בהחלפת מים אז הפחם פעיל יכול להיות פיתרון לספיחת התרופה.